231.Wieczór na Harendzie , Emiliano Ranocchi - „Maria. Powieść ukraińska” i Antoni Malczewski
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zorganizowało 231. Wieczór na Harendzie : „Maria. Powieść ukraińska” i Antoni Malczewski. Arcydzieło polskiego romantyzmu w dwusetną rocznicę jego publikacji
Gościem w Muzeum Jana Kasprowicza był Emiliano Ranocchi, który opowiedział o wydanej 200 lat temu powieści, pt. „Maria. Powieść ukraińska” i nietuzinkowej biografii jej autora Antoniego Malczewskiego. Potomek rodów królewskich, wiódł awanturniczy żywot m.in. był zdobywcą Mount Blanc. Zmarł rok po napisaniu swojego dzieła.
Emiliano Ranocchi
Kierownik katedry literatury polskiej na uniwersytecie w Udinie. Ukończył rusycystykę i germanistykę na uniwersytecie w Urbino, doktoryzował się z literatury polskiej na rzymskim uniwersytecie „La Sapienza”.
Antoni Malczewski
Poeta, prekursor romantyzmu, podróżnik i alpinista. Urodził się 3 czerwca 1793 roku jako potomek zamożnej rodziny szlacheckiej herbu Tarnawa, skoligaconej z arystokracją i z królewskimi rodami. Jako miejsce jego narodzin część historyków uznaje Warszawę, inni – Kniahinin na Wołyniu. Zmarł 2 maja 1826 w Warszawie. Dla historyków literatury jest pionierem polskiego romantyzmu – wraz z Sewerynem Goszczyńskim i Józefem Bohdanem Zaleskim zaliczanym do szkoły ukraińskiej – autorem pierwszej polskiej powieści poetyckiej „Maria”. Dla polskich alpinistów będzie zawsze pierwszym z rodaków, który przekroczył wysokość czterech tysięcy metrów nad poziomem morza.
„Maria. Powieść Ukraińska”
Tło fabularne "Marii" tworzą autentyczne wydarzenia, związane ze zbrodnią dokonaną 13 lutego 1771 roku na Gertrudzie Komorowskiej – pierwszej żonie Szczęsnego Potockiego, uprowadzonej i zamordowanej na polecenie oburzonego mezaliansem teścia, wojewody wołyńskiego, Franciszka Salezego Potockiego. Fakty historyczne zostały przez autora potraktowane z charakterystyczną dla powieści poetyckiej swobodą: czas akcji przesunął z XVIII wieku na XVII, a miejsce wydarzeń – z Wołynia na Naddnieprze. Składający się z dwóch pieśni poemat utrzymany jest w nastroju bajronowskiego pesymizmu.
Źródło: culture.pl
- Wieczór na Harendzie był współfinansowany przez Urząd Miasta Zakopane, za co serdecznie dziękujemy.
Transmisja online w naszych social mediach: www.harenda.com.pl na facebooku Harenda-Muzeum Jana Kasprowicza oraz na stronie #kulturapodhala.pl