Polityka Bezpieczeństwa

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, ul. Harenda 12a, 34-500 Zakopane informuje, że ze względów szeroko rozumianego bezpieczeństwa teren Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza jest monitorowany: wejścia do budynku, teren wokół Muzeum i Mauzoleum, wnętrza budynku.

Wejście w oznakowaną strefę objętą systemem monitoringu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez każdą osobę na przetwarzanie jej danych z zakresie wizerunku i realizowanych czynności, które zostaną zarejestrowane przez kamery systemu monitoringu w Muzeum Jana Kasprowicza, ul.Harenda 12a, 34-500 Zakopane. Osoba, której wizerunek został zarejestrowany w systemie monitoringu ma prawo do uzyskania informacji dotyczących operacji przetwarzania danych jej dotyczących w zakresie: zasad rejestracji i zapisu informacji sposobów zabezpieczenia informacji a także możliwości udostępnienia zgromadzonych danych praw i i obowiązków podmiotu prowadzącego monitoring praw osób objętych monitoringiem.

 

 logo MKiDN_125-50  logo Malopolska_50  logo_zakopane_75   logo_Solbet_50         opp_23s
         

 

Aktualności

Zielona Harenda. Wiosna - lato u Jarockiego

Informujemy, że Stowarzyszenie Przyjaciół Tworczości Jana Kasprowicza otrzymało dotację z Urzędu Miasta Zakopane, na prowadzenie Galerii obrazów Władysława Jarockiego, mieszczącej się w Muzeum Jana Kasprowicza.

Przyznana w trybie Małego Grantu kwota, w wysokości 10.000 zł., pozwoli nam na prowadzenie Galerii w okresie maj-czerwiec-lipiec 2024 r., za co dziękujemy.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

(mk)

rozwińzwiń

Wieczory na Harendzie w 2024 roku - dotacja Gminy Miasto Zakopane

Z radością informujemy, iż nasz projekt pn. "Wieczory na Harendzie. W 60. lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza" otrzymał dofinansowanie z budżetu Miasta w ramach Otwartego konkursu na realizację zadań w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w 2024 roku. 

Przyznana kwota w wysokości 15 000 zł przeznaczona zostanie na organizację 4 spotkań literackich w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Dziękujemy!

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

(mk)

 

rozwińzwiń

225. Wieczór na Harendzie: Shakespeare czy Szekspir?

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 225. Wieczór na Harendzie pt. „Shakespeare czy Szekspir?”

w dniu 01.08.2024 o godz.: 18.00  w Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane, Harenda 12a

Transmisja online:  www.harenda.com.pl na Facebooku: Harenda - Muzeum Jana Kasprowicza, online na YouTube (kanał: Studio f/5.6)

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

 OLGA KUBIŃSKA – profesor Uniwersytetu Gdańskiego, szekspirolożka, tłumaczka, poetka.Przełożyła, m.in.: Irena Klepfisz, Pomiędzy światami/Between Worlds (2024); Anne Carson, Piękno męża [The Beauty of a Husband] (2022);  poezję Geoffreya Hilla, Gillian Clarke, Keitha Douglasa, George’a Szirtesa, Adrienne Rich, Mayi Angelou. Autorka pięciu tomów poezji: Selected poems/Wiersze wybrane (2021); Biały kwadrat i inne obrazy (1995, Nagroda Miasta Gdańska); Zaduszki (2011); życie. wydanie drugie poprawione (2014) i body art. (2016).Publikowała w “Poetry Wales” (UK), “Kresach”, “Zeszytach Literackich”, “Odrze”, “Toposie”, "Przeglądzie politycznym”, “Tekstualiach”, “Migotaniach”, “Autografie”.  Tłumaczona na angielski.Za monografię Przybyłem tu, by umrzeć (2013), otrzymała Nagrodę „Literatury na Świecie”. Tom wierszy Biały kwadrat i inne obrazy otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska (1995); Przekład Anne Carson, Piękno męża był nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w dziedzinie tłumaczenie poezji (2024). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej, British Council i Polish-American Arts Association.  Wykładała gościnnie na University of Newcastle-upon-Tyne, Portsmouth University.W latach 2012-2018 uczyła w City University w Londynie.

WOJCIECH KUBIŃSKI, prof. Emeritus Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładowca w ANS w Elblągu. Specjalista od przekładu i językoznawstwa. Autor monografii Reflexivization in English and Polish. An Arc Pair Grammar analysis (1987) i Word Order in English and Polish. On the statement of linearization patterns in cognitive grammar (1999). Współredaktor serii „Przekładając nieprzekładalne” (od 2000), a także tomu Akwizycja języka w świetle językoznawstwa kognitywnego (2003). Stypendysta British Council oraz Fundacji Fulbrighta oraz rządu polskiego. Za działalność opozycyjną odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

 WSPÓLNIE tłumaczyli m.in.: John McGahern, That They May Face the Rising Sun (2024), Philip RothMistrzowie. Spotkania z twórcami [Shop-talk] (2021), George Steiner, Po wieży Babel. Problemy języka i przekładu  2000, 2019) i Dziesięć (możliwych) przyczyn smutku myśli George’a Steinera (2007), Zygmunt Bauman,  Zindywidualizowane społeczeństwo (2008), Frank Kermode, Znaczenie końca (2010), Anthony Burgess, Śmierć w Deptford  (1999) i wiersze Julii Hartwig na język angielski.

Mieszkają w Gdańsku.

rozwińzwiń

Harenda - Spotkanie wokół albumu „Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowni spadkobiercy”

23 lipca w Muzeum Jana Kasprowicz na Harendzie odbyło się   spotkanie  z  Barbarą Gałdyś   autorką albumu „Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowni spadkobiercy”.

Spotkanie z autorką albumu prowadziła Beata Denis-Jastrzębska.

Goście Harendy  wysłuchali ciekawej opowieści o pochodzącym z podhalańskiego Gliczarowa wybitnym dziewiętnastowiecznym rzeźbiarzu, którego najbardziej znanymi pracami są ołtarze   w najstarszym zakopiańskim kościele przy ul. Kościeliskiej

Organizatorami spotkania był Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu i Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

rozwińzwiń

224. Wieczór na Harendzie: Łukasz Kamiński. Dziennik tatrzański.

9 lipca  Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza wraz z wydawnictwem Janka zorganizowali 224. Wieczór na Harendzie. Marek Średniawa  rozmawiał z Łukaszem Kamińskim o jego Dzienniku tatrzańskim, w ramach promocji najnowszego tomiku poezji Łukasza Kamińskiego pt. "5"

 

 

Od autora:
Lubię tu latem marnować czas. Może dlatego, że po lekturze Prousta nie wierzę w marnowanie czasu. Gdy niedzielni taternicy biegają po graniach w drogich ubraniach, ja piję lemoniadę, jem pierniczki i patrzę na Roztocką Czubę. Kiedyś jej fragment się obsunął, co wyeliminowało z tego obszaru ruch autobusowy. I dobrze. Z tą myślą zasypiam na leżaczku. W snach przychodzi Bartuś Obrochta - legendarny gazda z Roztoki. Niegdyś na skrzypcach grał najpiękniejsze melodie dla Sienkiewicza i Prusa, dziś rzępoli tylko dla mnie.

"5" to nie tylko kolejny tom autorski Łukasza Kamińskiego. W tym dzienniku górskim fikcyjnego poety przedstawione są Tatry jako piąta strona świata, nie przypadkiem przewodnikiem jest diabeł, zadomowiony gość góralskich gawęd, a i klasyków, od Księgi Hioba poczynając. Fikcja o charakterze non-fiction (albo odwrotnie).

 

Łukasz Kamiński - rocznik 91. Autor pięciu książek poetyckich: "1" (Nisza 2019), "2" (Nisza 2021), "3" (Kwadratura 2022), "4" (Fundacja Duży Format 2023), "5" (Janka 2024). Publikował również m.in. w "Zeszytach Literackich", "Czasie Literatury", "Witkacym", "Wizjach" czy kilku antologiach. Tłumaczony na język ukraiński. Mieszka(ł) w Zakopanem.

 

Marek Średniawa – doktor nauk technicznych, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Autor publikacji o współczesnych inspiracjach twórczością Witkacego oraz jego relacjach ze sztuką nowoczesną. Redaktor i współautor monografii "Witkacy. Drapieżny umysł". Wspólnie z Natalią Kruszyną kurator wystawy i autor katalogu "Witkacy + inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego-Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty" (2022/2023). Inicjator i pomysłodawca (wspólnie z Małgorzatą Sady) polsko-angielskiej bibliofilskiej edycji dramatu Gyubal Wahazar. Współorganizator konferencji o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu (2010 Waszyngton, 2015 Zakopane, 2019 Słupsk), sympozjum tłumaczy jego twórczości (2019 Zakopane) i innych popularyzujących ją wydarzeń. Współfundator i członek zarządu Instytutu Witkacego oraz redakcji pisma „Witkacy!”.

rozwińzwiń

223. Wieczór na Harendzie: Natalia Budzyńska - "Zakopane Artystek"

Transmisja spotkania on line https://www.youtube.com/watch?v=wb8aaho5aZw

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 223. Wieczór Na Harendzie. Spotkanie z Natalią Budzyńską, autorką książki "Zakopane Artystek" poprowadzi Beata Denis-Jastrzębska.

Termin i miejsce:  5.07.2024 r. w Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane-Harenda 12a

"Zakopane Artystek", to najnowsza książka autorki, która o zakopiańskich postaciach pisała już nie raz. Za biografię Stanisława Witkiewicza pt. Witkiewicz, ojciec Witkacego otrzymała Nagrodę Literacką Zakopanego.

W swojej najnowszej książce oddaje głos kobietom, które na równi z mężczyznami zdobywały góry, tworzyły i brały udział w artystycznym życiu pod Tatrami. Kim były, dlaczego zostały zapomniane i dlaczego czasami tak trudno odtworzyć ich życie i działalność artystyczną?
Historię Zakopanego opisano w niejednej książce, a jaka jest jego herstoria? To pytania, na które znajdziemy odpowiedź właśnie tego wieczoru.

223. Wieczór na Harendzie odbywa się w ramach IX Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, dzięki wsparciu finansowemu Zakopiańskiego Urzędu Miasta

Natalia Budzyńska
Urodzona w Poznaniu, ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w rodzinnym mieście. Dziennikarka i publicystka, pisząca teksty dotyczące głównie religii, kultury i sztuki. Autorka kilku książek biograficznych, w tym "Brat Albert. Biografia" , za którą otrzymała nagrodę Feniks w kategorii eseistyka i "Witkiewicz, ojciec Witkacego" nagrodzonego Literacką Nagrodą Zakopanego.

Beata Denis-Jastrzębska
Łodzianka od ponad trzech dekad mieszkająca w Zakopanem. Dziennikarka, animatorka kultury, od lat związana z Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Obecnie jest sekretarzem Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Pracuje w Radiu Alex.

mk

rozwińzwiń

„Wybór poezji i prozy Jana Kasprowicza ”

Mamy nową listę lektur zaprezentowaną przez Panią Minister. Znajomość poezji Jana Kasprowicza nie będzie już wymagana.  Los ten spotka  również twórczość, m.in.: Adama Asnyka, Jana Lechonia, Kazimiery Iłłakowiczówny, Tadeusza Gajcego, Stanisława Balińskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, wyboru wierszy z okresu emigracyjnego, Jarosława Marka Rymkiewicza. Dlaczego?  Warto poczytać to, co zaczyna być spychane w niebyt. Warto nie tylko zaczytać się w  klasyce, ale i zajrzeć w biografie usuniętych autorów. Spieszmy się, bo za parę lat księgi znikną po cichu z bibliotek, znajdą na chwilę schronienie w antykwariatach…W tym trudnym czasie  ukazuje się „Wybór poezji i prozy Jana Kasprowicza ” wydany przez  Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza w Zakopanem. Zachęcam do lektury klasyków! Przetrwają.   

 

Niniejsza publikacja z wyborem poezji i prozy Jana Kasprowicza ukazała się dzięki mecenatowi Marka Małeckiego, założyciela i prezesa Grupy Kapitałowej SOLBET, doktora honoris causa Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Jest to jedna z wielu inicjatyw Pana Marka Małeckiego, który od wielu lat obejmuje mecenatem działalność Muzeum Tadeusza Kościuszki w Szwajcarii, Muzeum Bitwy pod Wiedniem na Kahlenbergu oraz Kościoła Farnego pw. Przemienienia Pańskiego w Nowogródku, miejsca chrztu Adama Mickiewicza.

Nie po raz pierwszy nad dziełami poety pochyla się krajan – tym razem z Solca Kujawskiego. Za życia był Kasprowicz wspierany przez Józefa Kościelskiego, ziemianina z Szarleja nad Gopłem − polityka, mecenasa sztuki i filantropa. To on, za wstawiennictwem wiejskich nauczycieli Jana Dybalskiego z Szymborza i Stanisława Przybyszewskiego z Łojewa (nb. ojca innego wybitnego młodopolskiego literata), zainteresował się uzdolnionym wiejskim dzieckiem i potem w niełatwej drodze twórczej wiernie Kasprowiczowi towarzyszył. Pomoc  utalentowanym a niezasobnym finansowo rodakom była patriotycznym obowiązkiem na ziemiach polskich pod zaborami.             

Od dłuższego czasu nie wydaje się dzieł Kasprowicza. Jego twórczość usunięto w latach 90-tych XX wieku z kanonu lektur szkolnych. A mimo to trudno wyobrazić sobie literaturę i szerzej – kulturę polską – bez żywej obecności dzieł autora Księgi ubogich. Dlatego inicjatywa Pana Prezesa, będąca dowodem świadomego i odpowiedzialnego kształtowania dziejów teraźniejszych i przyszłych, jest ze wszech miar potrzebna i cenna. Wpisuje się w troskę o trwanie tożsamości, ducha i historii narodu polskiego.

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, prowadzące Muzeum Poety na Harendzie w Zakopanem, dziękuje Prezesowi Grupy Kapitałowej SOLBET panu Markowi Małeckiemu także za pomoc finansową, która umożliwiła przetrwanie Muzeum Jana Kasprowicza w trudnych czasach pandemii. Jeśli prawdą jest stwierdzenie, że nie ma przypadków − są znaki, to w osobie i mecenacie Pana Prezesa dzieło Stowarzyszenia znalazło znak nadziei i inspirację do dalszego trwania i gorliwego działania.

Z wielką wdzięcznością myślimy o dalekowzrocznej ofiarności, która podtrzymuje duchowe i materialne dziedzictwo, dar i zobowiązanie wobec naszych Przodków.

Piotr Kyc

rozwińzwiń

224. Wieczór na Harendzie: Łukasz Kamiński. Dziennik tatrzański.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza wraz z wydawnictwem Janka zapraszają na 224. Wieczór na Harendzie. Marek Średniawa będzie rozmawiał z Łukaszem Kamińskim o jego Dzienniku tatrzańskim, w ramach promocji najnowszego tomiku poezji Łukasza Kamińskiego pt. "5"
 
Od autora:
Lubię tu latem marnować czas. Może dlatego, że po lekturze Prousta nie wierzę w marnowanie czasu. Gdy niedzielni taternicy biegają po graniach w drogich ubraniach, ja piję lemoniadę, jem pierniczki i patrzę na Roztocką Czubę. Kiedyś jej fragment się obsunął, co wyeliminowało z tego obszaru ruch autobusowy. I dobrze. Z tą myślą zasypiam na leżaczku. W snach przychodzi Bartuś Obrochta - legendarny gazda z Roztoki. Niegdyś na skrzypcach grał najpiękniejsze melodie dla Sienkiewicza i Prusa, dziś rzępoli tylko dla mnie.
"5" to nie tylko kolejny tom autorski Łukasza Kamińskiego. W tym dzienniku górskim fikcyjnego poety przedstawione są Tatry jako piąta strona świata, nie przypadkiem przewodnikiem jest diabeł, zadomowiony gość góralskich gawęd, a i klasyków, od Księgi Hioba poczynając. Fikcja o charakterze non-fiction (albo odwrotnie).
 
Łukasz Kamiński - rocznik 91. Autor pięciu książek poetyckich: "1" (Nisza 2019), "2" (Nisza 2021), "3" (Kwadratura 2022), "4" (Fundacja Duży Format 2023), "5" (Janka 2024). Publikował również m.in. w "Zeszytach Literackich", "Czasie Literatury", "Witkacym", "Wizjach" czy kilku antologiach. Tłumaczony na język ukraiński. Mieszka(ł) w Zakopanem.
 
Marek Średniawa – doktor nauk technicznych, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Autor publikacji o współczesnych inspiracjach twórczością Witkacego oraz jego relacjach ze sztuką nowoczesną. Redaktor i współautor monografii "Witkacy. Drapieżny umysł". Wspólnie z Natalią Kruszyną kurator wystawy i autor katalogu "Witkacy + inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego-Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty" (2022/2023). Inicjator i pomysłodawca (wspólnie z Małgorzatą Sady) polsko-angielskiej bibliofilskiej edycji dramatu Gyubal Wahazar. Współorganizator konferencji o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu (2010 Waszyngton, 2015 Zakopane, 2019 Słupsk), sympozjum tłumaczy jego twórczości (2019 Zakopane) i innych popularyzujących ją wydarzeń. Współfundator i członek zarządu Instytutu Witkacego oraz redakcji pisma „Witkacy!”.
 
rozwińzwiń

FUNDATOR – HRABIA WŁADYSŁAW ZAMOYSKI - wystawa w Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

7 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski

Miejsc wystawy nie jest przypadkowe albowiem Hrabia Zamoyski był m.in. fundatorem Bazaru Polskiego - budynku, w którym w 1911 roku powstała przestrzeń wystawiennicza, odbywały się wystawy i wydarzenia kulturalne, a dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki. Ponadto należy wspomnieć, że rok 2024 został ogłoszony rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego .

Projekt jest ciekawy i odkrywczy, albowiem przypomina  artystów, którzy brali udział w pierwszych wystawach w organizowanych w  pomieszczeniach "Bazaru   Polskiego ".    

Zaprezentowano postaci i dzieła  następujących artystów: Wojciech Brzega, Kazimierz Brzozowski, Adam Chmielowski, Zefiryn Ćwikliński, Stanisław Gałek, Stanisław Gąsienica-Sobczak, Jan Gąsienica-Szostak, Wlastimil Hofman, Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Karol Kłosowski, Bronisław Kopczyński, Janusz Kotarbiński, Tymon Niesiołowski, Jan Rembowski, Jan Rykała, Władysław Skoczylas, Alfred Terlecki, Bogdan Treter.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. ks. dr Wł. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, PAN Biblioteki Kórnickiej w Kórniku, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i zbiorów prywatnych.

Organizatorem wydarzenia jest Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury. Funkcję  Kuratorki wystawy pełni Lidia Rosińska-Podleśny.

Warto odwiedzić Miejską Galerię Sztuki. Mamy na to ponad dwa miesiące , wystawa jest czynna do 31 sierpnia.  

rozwińzwiń

Inowrocław - Zakopane. Górskie opowieści

Górskie opowieści

 

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2024, przeznaczone na realizację projektu „Górskie Opowieści”.

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie czytelnictwa z literatury „górskiej”, a także zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Na projekt złożą się liczne wydarzenia, w tym warsztaty dla dzieci, zwiedzanie Harendy online, spotkania z podróżnikami,  konkursy:  internetowy, plastyczny, recytatorski, zajęcia na ściance wspinaczkowej, koncert, wykład, „Spotkanie z filmem”.

Wydarzenia kierujemy do dzieci, młodzieży, dorosłych i osób 60+ zamieszkujących teren Inowrocławia, powiatu inowrocławskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego, a także  gości przebywających w naszym mieście.

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PIK. Przy jego  realizacji  naszymi partnerami są lokalne instytucje kultury: Instytut Prymasa Józefa Glempa działający w strukturze Kujawskiego Centrum Kultury, Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw activeXtreme, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o., a także Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem. 

Termin realizacji: od 20 maja do 30.11.2024 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

rozwińzwiń

Poezja, muzyka i taniec na Harendzie Kasprowicza

25 maja 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Zakopanem wyśpiewali i wytańczyli wiersze poetów polskich w tym poezję Jana Kasprowicza. Widowisko miało miejsce w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.

Dziękuję za cenny pomysł i realizację nauczycielkom pracującym w obydwu szkołach: paniom Katarzynie Dudzik i Ewelinie Kurzysz.

Piotr Kyc - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

  

rozwińzwiń

Wystawa NIEZMIENNOŚĆ z cyklu POKOLENIA

16 maja 2024 r. W Galerii obrazów Władysława Jarockiego, mieszczącej się w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem, miał miejsce wernisaż wystawy NIEZMIENNOŚĆ. Jest to V edycja cyklu POKOLENIA.

Na wystawie oprócz prac Jarockiego, pokazane zostały obrazy i rysunki i rzeźby współczesnych artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie:  Anny Błądek, Kingi Bruckman de Renstrom, Mateusza Cieszewskiego, Aleksandry Drab, Katarzyny Grzesiak, Włodzimierza Karcza, Antoniny Nowak, Miroslava Mlkvika, Eweliny Pazowskiej, Anny Skokan, Oliwii Strzopy, Janusza Szpyta, Miłosza Tomkowicza, Gabrieli Waloszek. Prezentowane są na wystawie również oryginalne stroje góralskie projektowane i wykonane w firmie Haft Fashion  Jadwigi i Jana Trebuniów-Tutka.

Na otwarciu wystawy obecni byli przedstawiciele Gminy Miasta Zakopane  Iwona Grzebyk-Dulak - zastępca Burmistrza Miasta Zakopane, oraz Joanna Staszak - Naczelnik Wydziału Kultury. Uroczystość uświetnił  występ zespołu góralskiego z Harendy.

NIEZMIENNOŚĆ traktuje zarówno o niezmienności tradycji stroju góralskiego jak i szeroko rozumianego tatrzańskiego pejzażu. Na ekspozycji pokaano barwnie i szeroko malowane postaci góralek i górali oraz to, na co patrzymy z Harendy, czyli pejzaż rozciągający się aż ku szczytom Tatr. Kuratorką wystawy jest Zofia Weiss.

Wystawa zorganizowania została przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza we współpracy z @zofiaweissgallery przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Miasta Zakopane.

#wernisaż #art #władysławjarocki #malopolska #zakopane #sztuka #malarstwo#haftfashion

Zapraszamy do ogladania wystawy od wtorku do soboty w godz. 10.15 - 15.15 . Wystawa czynna do października 2024 roku. Muzeum Jana Kasprowicza , Harenda 12a

 

rozwińzwiń

Wieczór poezji Haliny Poświatowskiej na Harendzie.

15 maja w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie  zorganizowano wieczór poezji poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej. Wiersze tej popularnej, świetnej poetki  czytali uczniowie  Liceum  Plastycznego im. Antoniego Kanara w Zakopanem,  oraz studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Pomysłodawcą tego poetyckiego wydarzenia  był profesor „Kenara” Piotr Bies, który podzielił się przy okazji intersującymi refleksjami  historyczno-społecznymi. Ta cenna inicjatywa pana profesora zapadnie w pamięć uczniów, studentów i pozostałych uczestników spotkania.  Warto naśladować inicjatywę pana Biesa – zapraszać uczniów do czytania dzieł polskich  twórców w domu Jana Karpowicza.      

 

Halina Poświatowska na­le­ży do grona najbardziej zna­nych i ce­nio­nych poetek polskich. Uro­dzi­ła się 9 maja 1935 roku w Czę­sto­cho­wie jako Ha­li­na Myga.
Na życiu poetki mocne piętno wywarła II woj­na świa­to­wa i oku­pa­cja jej rodzinnego miasta. Jej rodzina  była zmu­szo­na przez pół roku prze­by­wać w ukry­ciu, w zim­nej i wil­got­nej piw­ni­cy. Dłu­gie mie­sią­ce spę­dzo­ne w ciem­no­ści i złych wa­run­kach spra­wi­ły, że po­et­ka za­cho­ro­wa­ła na an­gi­nę i za­ra­zi­ła się bak­te­rią pa­cior­kow­ca. Spo­wo­do­wa­ło to póź­niej­sze roz­wi­nię­cie się za­pa­le­nia sta­wów i po­wsta­nie po­waż­nej wady ser­ca, z któ­rą mu­sia­ła wal­czyć całe ży­cie.

Cięż­ka wada ser­ca była przy­czy­ną czę­stych po­by­tów po­et­ki w szpi­ta­lach i sa­na­to­riach. Pod­czas jed­nej z ta­kich wi­zyt Ha­li­na po­zna­ła swo­je­go przy­szłe­go męża, Adol­fa Ry­szar­da Po­świa­tow­skie­go, studenta Pań­stwo­wej Wyż­szej Szko­ły Fil­mo­wej w Łodzi i ma­la­rza, tak­że cho­ru­jącego na ser­ce. Ich mał­żeń­stwo zo­sta­ło za­war­te w 1954 roku, kie­dy po­et­ka mia­ła za­le­d­wie 19 lat. Dwa lata póź­niej została wdową.
Halina Poświatowska ukończyła potem prestiżowy Smith College w Berkshires w Northampton. Po powrocie do kraju zamieszkała w Krakowie. Zdała na IV rok studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i wprowadziła się do słynnego Domu Literatów na ul. Krupniczej. Zmarła w 1967 roku, w wieku zaledwie 32 lat.

 

 

rozwińzwiń

„Za duży na bajki 2” - 13 marca -premiera w Warszawie, a w Zakopanem już od dzisiaj!

13 marca w Warszawie miała miejsc premiera filmu  Za duży na bajki 2. Film można oglądać w kinach od 15 marca 2024 roku -również w zakopiańskim kinie Sokół!

Tym razem akcja filmu toczy się w Zakopanem i Tatrach, gdzie  Waldek, Staszek i Delfina  przeżywają wakacyjne przygody. Bohaterowie mieszkają w domu Jana Kasprowicza na Harendzie.

Podczas wycieczki Waldek dowiaduje się, że w okolicy mieszka jego ojciec, którego nie zna, ponieważ porzucił ich rodzinę kiedy chłopiec się urodził. Chłopiec postanawia go odnaleźć i nocą  wyrusza ze Staszkiem na jego poszukiwania. Tymczasem Delfina musi to ukryć przed wszystkimi domownikami.  I tak zaczyna się przygoda pełna nie zawsze przyjemnych niespodzianek.

To kapitalny film dla  dzieci, młodzieży i… rodziców. Jest tutaj wiele humoru, ale i scen oraz słów ważnych, skłaniających do refleksji.      

Czy Waldek znajdzie ojca?  Czy otrzyma odpowiedzi na dręczące go pytania i zrozumie jego postępowanie?

Produkcja w reżyserii Kristoffera Rusa jest kontynuacją historii Waldusia (Maciej Karaś), którego widzowie mieli okazję poznać w familijnym hicie Za duży na bajki, który można oglądać na Netflixie.

 

Przy okazji premiery filmu dziękuję Małgorzacie Karpiel. Marii Górnej-Marcinkiewicz, Małgorzacie Trebuni -Tutce za  pomoc podczas realizacji filmu w pomieszczeniach Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.

rozwińzwiń

39/39 WITKACY – TEATR – Urodziny

Trzydzieste dziewiąte Urodziny Teatru  to jednocześnie 139. rocznica urodzin jego patrona, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Tak jak co roku organizacja urodzin  teatru stworzyła okazję do ” bliższego, niespiesznego spotkania z Przyjaciółmi – Widzami, a także znakomitą okazję, by podziękować Sponsorom i Darczyńcom”.

Spotkania z widzami  trwały od 20 do  24 lutego. Programu był obszerny i   interesujący. Ostatni dzień urodzin rozpoczął się od spaceru literackiego „ Zakopiańskie ścieżki Skamandrytów”. Po miejskich ulicach pełnych niespodzianek oprowadzała zainteresowanych Dorota Ryst. Dużym wydarzeniem tego dnia była premiera spektaklu Labirynt  Schulza w reżyserii Grzegorza Brala.

Finał obchodów 39.Urodzin  Teatru i 139. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza miał miejsce na nowej scenie Teatru Stanisława Ignacego Witkiewicza. Był toast za Witkacego i Szaleńców Bożych, oraz tort przygotowany prze Cukiernię Samanta.

Gospodarzami obchodów byli aktorzy teatru pod kierownictwem twórcy teatru i jego wieloletniego dyrektora Andrzeja Dziuka.

Gratulujemy naszym Przyjaciołom z Teatru  wspaniałych sukcesów i życzymy trwania, trwania, trwania…Wasze granie na scenie, to kawał naszego życia.       

rozwińzwiń

12 grudnia 1860- urodziny Jana Kasprowicza.12 grudnia 1968 dzień śmierci Marii Kasprowiczowej

12 grudnia, to dzień urodzin Jana Kasprowicza (12-12-1926 r.) oraz data śmierci jego żony   Marii Kasprowiczowej ( 12.12.1968 ). Tego dnia w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza  jest obchodzony  Dzień Patrona. Dzień  rozpoczęto od wizyty w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i  Ewangelisty na Harendzie, gdzie odbyła się msza święta w intencji Patrona, jego  rodziny i całej  społeczność szkolnej. Nabożeństwo odprawił ks. Jerzy Adamczyk. Czytania miała pani kustosz  Muzeum Jana Kasprowicza Małgorzata Karpiel.  

Na grobie Jana Kasprowicza i jego żony Marii złożono wiązanki kwiatów  i odmówiono modlitwę.  

 

 Podczas uroczystej akademii  przypomniano  postać naszego Patrona i wspólnie recytowano jeden z wierszy poety. Tradycyjnie odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Wychowawcą klasy pierwszej jest w tym roku Olga Frątczak.

 Wychowawca dziękuje rodzicom za pomoc w organizacji uroczości ślubowania i oraz pani Ewelinie Kurzysz i Emilii Iwańskiej  za przygotowaniu uczniów do występów i opracowania całości. 

rozwińzwiń

Podziel się Harendą…

Maria Marcinkiewicz Maria Górna zrewanżowała się Domowi Marii i Jana Kasprowiczów drugim już słuchowiskiem poświęconym jej mieszkańcom. Tym razem zrealizowanym w #100leciekasprowiczowskiejharendy

 10 grudnia  pogratulowaliśmy jej nagrody Talenton przyznawanej za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia. Maria Marcinkiewicz- Górna otrzymała ją za scenariusz rodzinnego słuchowiska pt. Harenda.

Nasza skromna uroczystość odbyła się na zakończenie projektu , którego jest autorką. Dziś odbył się w Muzeum Jana Kasprowicza finał Przeglądu " Podziel się Harendą".

 

Ostatnim wydarzeniem  projekty Podziel się Harendą była  wystawa prac uczniów i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem.

 

Słuchowisko jest dostępne tu: https://jedynka.polskieradio.pl/.../3250563,Rodzinne-s%C5...

#100latkasprowiczowskiejharendy #marusiakasprowiczowa #jankasprowicz #stolat

 

rozwińzwiń

Wystawa Tatrzańskie Yeti

Od 6 grudnia w gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem trwa wystawa  Tatrzańskie Yeti  

 Na wystawie  znalazły się  gatunki wymarłe w Tatrach, ale i występujące obecnie.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie było nietypowe spotkanie łączące literaturę i przyrodę, a kończące obchody Roku Szymborskiej w Muzeum Tatrzańskim. Oprowadzaniu towarzyszyła lektura poezji Wisławy Szymborskiej z tomiku, pt.” Wołanie do Yeti”.

Wybrane wiersze czytali gościnnie przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które prowadzi muzeum biograficzne poety  na Harendzie: Piotr Kyc, Halina Ripper, Maria Marcinkiewicz-Górna oraz pracownice Muzeum Tatrzańskiego: dr Kinga Nędza-Sikoniowska i dr Emilia Pomiankiewicz-Wagner.

 Dodatkową atrakcją sobotniego spotkania było oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadził  dr Marcin Warchałowski.

 Organizatorem wystawy jest Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Wystawę można oglądać  do 29 lutego 2024 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

rozwińzwiń